Klub Netradičních Sportů a Turistiky

SAMOTA

Postroj FASTER Zero DC

Chyby a problémy s postroji



Směs X-postrojů Martin Levíček - 2006 Yelow Point
Nejčastější chybou, kterou vídám, je špatná volba VELIKOSTI postroje.
Postroj musí na psu sedět kolem krku jako dobrý chomout koňovi. Kolem krku a na hruď se rozkládá tahová síla.
Pokud je postroj kolem krku velký, brání v dobrém pohybu plecí a může sklouzávat k jedné straně a působit odřeniny.
Postroj musí mít správnou délku. Většinou má člověk po oblečení správně dlouhého postroje pocit, že postroj je pro psa malý, že končí v půli zad. Když se ale postroj napne, postroj si sedne do správné pozice a nesvírá zbytečně záda ani nehrozí propadením pod ocas.

Volba správného TYPU postroje:
Časté schéma je takové, že začátečník koupí nejprve X postroj a –pokud mu nesedne- začíná hledat další možnosti :)
Dobrý výrobce a prodejce postrojů dovede posoudit plemeno psa, účel a zvláštnosti a najde vhodný typ a velikost, případně je ochoten ušít postroj na míru pro nestandardního pejska. Takže to chce zkoušet naživo a hledat tu nejlepší variantu (Když jdete kupovat dobré trekové boty, taky je málokdy vyberete hned na poprvé :)
Výrobci bývají často na závodech, je dobré se s nimi domluvit kam dojedou a dostavit se tam.
Pokud je toto neuskutečnitelné, je také možno zkoušet u kamarádů musherů typy a velikosti a objednat si pak skoro najisto danou velikost.
Naposledy jsme tak zkoušeli a zkoušeli postroj na kříženku ridgebacka s malamutem. X postroj Manmatu ji škrtil - chrčela, ani Eurohusky jí moc neseděl, trochu sedělo staré Filovo X, ale nejlíp –bez dechových problémů- běhala ve Fasteru M, co jsem měla na Béčkové kluky :)
No a abych nenadržovala jen jedné značce – je dobré mít postrojů VÍCE TYPŮ – při větší zátěži se může stát, že se pes v jednom typu odře, v tu chvíli je možno přejít na jiný typ, než se odřenina zhojí. Každý má něco do sebe :)

Hela Levíčková, 10.9.2009, levicek@mushing.cz