Klub Netradičních Sportů a Turistiky

SAMOTA

Postroj FASTER Zero DC

Typy postrojů - nová generace


Postroje X-back jsou léty odzkoušené, mají však svoje mouchy a některým psům sedí špatně, sjíždí ke straně a odírají psa pod loktem.
Další problém - X křížení na zádech - je více znatelné u psů s extrémní prací hřbetu při vysokých rychlostech (ESP).
Postroje nové generace se snaží tyto nedostatky řešit.
Oba mají podobnou hrudní část, liší se v zádové partii - FASTER maximálně uvolňuje hřbet pro rychlost, LASH je zase nastavitelný. FASTER je již rozšířený a dobře odzkoušený model. LASH je v prodeji jako čerstvá novinka s jednou testovací sezónou.
Postroj FASTER úzká varianta pro psy s normální a úzkou hrudí FASTER (Zero DC)
S přechodem na ohaře hledala Dáša Nešněrová typ postroje, který by psu dobře seděl na hrudi, nesklouzával na stranu ani v zatáčkách a neodíral tak podpaží. Dále aby postroj uvolnil hřbet pro rychlost. Bylo třeba vyřešit hrudní kost, přitom zachovat dobré rozložení tahu kolem krku a na hrudi, neomezit pohyb v plecích.
Dáša šila, zkoušela, párala a šila znovu a znovu, až byl Faster na světě a dokonce i patentován :).
Postroj FASTER - pro ESP Faster je vhodný nejen pro individuály, ale i týmy ESP a kříženců, zájem o něj je dokonce i u týmů čistokrevných a longových. Postroj překvapivě sedí i různým „netažným“ plemenům. Rozhodně stojí za vyzkoušení i jako varianta pro případ odřenin z klasického X postroje. Jak uvolňuje zádaje zřejmé z fotek dále.
Číslování velikostí se mi zdá o jednu velikost posunuté dolů proti Eurohusky a Manmatu – našim béčkovým koníčkům (28 kg) oblékaným dříve do velikosti L padly Fastery M, fenám 24 kg byla velikost S a malé veverky měly speciály XS.

Postroj LASH Postroj LASH LASH (Manmat)
Nový design na hrudi podobný Fasteru, s originálním řešením zad, které umožňuje individuální nastavení podle toho, jak má pes nasazený krk.
V testování např. u Davida Jerie - long a Michala Merhauta. Prý postroj lépe sedí na hrudi a téměř neuhýbá stranou.
Od Kostelce máme i my k dispozici na testování dva kousky.

Hela Levíčková, 10.9.2009, levicek@mushing.cz