Klub Netradičních Sportů a Turistiky

SAMOTA

Koloběžky

Základní typy a vybaveníZákladní typy

Typ Kickbike - přední kolo velké (26-28") zadní malé (18-20"). Na tomto typu jezdí světoví šampióni. Velké přední kolo snáze kopíruje terén, lépe vede. V Rastede byl tento trend výrazně vidět.
Ostatní typy s menšími koly (16-18-20"). Za nejpovedenější považuji Ženíškovku, Barča jí měla dokud jí nebyla ukradena na ME 2008 v Rastede, měla výborné jízdní vlastnosti.

Co má obecně kolobka mít...

Pevný rám s dobrou geometrií - aby se kolobka v rychlosti nevlnila a byla ovladatelná.
Rám je ZÁKLADNÍ PRVEK (vše ostatní lze měnit dle potřeby a stavu peněženky)
Rám musí vydržet rány, které inkasuje při nájezdu na větší kameny či prahy.
Přední vidlice - radši pevná než nekvalitní odpružená. Když se odpružená vidlice zanoří, koloběžka se sníží a může zabrat spodkem o terénní nerovnost. Jen kvalitní odpružené vidlice vydrží extrémní zátěž, kteru představují psi v tahu.
Stupátko - tak akorát dlouhé a hlavně neklouzavé.
Kola Velikost - viz výše. Příliš malá kola se snadněji zanesou bahnem. Při brždění V-brake brzdami se malé ráfky snáze prohřejí a mohly by i puknout. Kvalita ráfků - je důležitá, ale není klíčová. Kdo chce mít jistotu, že ráfky vydrží, musí přitlačit v investicích. Dobrý výplet také zvyšuje pevnost celého kola. Obutí - pneumatiky - se vzorkem, který má brzdící efekt (pokud by byly trno-vzdorné, bylo by to plus :))
Brzdy - dle finančních možností
- v-brake - levné, účinné, nevhodné pro trvalé brždění - časem probrzdí ráfek
- kotoučové - jen kvalitní - aby vydržely i bahně
- bubnové - trochu těžší, ale bezúdžbové, vydrží skoro navěky :)
Důležité je uchycení brzd a vedení bowdenu - aby nic nezavazelo a bylo co nejvíc chráněno před úrazy - každé koloběžce se může přihodit, že opustí svého majitele tažena psy do dáli (tak aby v tom případě byly škody co nejmenší - např. výměna jen lanek a bowdenu).
Blatníky, stojánek... mohou být považovány za nedůležité zbytečnosti, které zavazí, nic nevydží a případně brzo odpadnou samy :)

Jak na koloběžce jezdit...

Pěkný návod (bez psa :) je českém kickbike: - Technika jízdy - Videa
Hela Levíčková, aktualizace: 26.10.2009, levicek@mushing.cz